در جامعه امروزی بخشی از معماری  و طراحی داخل ساختمان ها را با استفاده و کمک از سقف دکوراتیو کناف انجام می شود .

سقف دکوراتیو کناف

کناف نوین : و این نوع سقف کاذب برای پوشش دادن سقف اصلی و برای زیبا سازی استفاده می شوند و استفاده از این سقف ها امروزه یکی از دغدغه ها محسوب میشود و برای پوشش دادن و مخفی نگه داشتن عوامل در زیر سقف از آنها استفاده می شود.

سقف  دکوراتیو کناف

یکی از پرکاربرد ترین ها در زمینه سقف کاذب کناف به شمار می روند که شاید دلیل آن انعطاف بالا و نصب آسان و سریع آن و ارزانی آن باشد که امروزه در صنعت ساختمان سازی جایگاه خود را به دست آورده و کاربرد آن در ساختمان سازی بسیار بالا است.

به طور کلی سقف کاذب به دو دسته معمولی و دکوراتیو تقسیم می شوند. که فرق بین این دو دسته نیز این است که سقف کاذب معمولی و ساده یک پنل گچی مسطح هستند اما سقف دکوراتیو کناف طرح های خاص و زیبا تری را نصبت به معمولی و ساده آن دارد.

سقف کاذب رابیتس

این نوع از سقف کاذب از جنس فولاد مشبک می باشند که با استفاده از مفتول یا با استفاده از آرامتور به شبکه فرعی وصل میشوند. از مزایای این نوع سقف کاذب میتوان به دو مورد اشاره کرد یکی اکثر ملات ها به آن می چسبد و دیگری این است که این نوع سقف ها ترک نمی خورند. سقفهای رابیتس خود به دو دسته تقسیم میشود    ۱٫مسطح   ۲٫برجسته .

از کاربردهای دیگر این نوع سقف کاذب اگر بخواهیم بگوییم باید به استفاده در اندود کاری کانال های کولر اشاره کرد که برای انجام آن از این نوع سقف کاذب استفاده می شود.

سقف کاذب آکوستیک

این نوع سقف کاذب از مصالح مختلفی از جمله: پارچه چین دار ، پلاک های چوبی و گچی ، مقوای فشرده یا سوراخ دار تهیه میشوند و اکثرا برای سالن های کنفرانس و یا سینما ها و مکان هایی که نباید انعکاس صدا وجود داشته باشد کاربرد دارد و از این نوع  سقف کاذب استفاده و بهره می برند.

سقف کاذب آلومینیومی

این نوع سقف کاذب از جنس آلومینیوم هستند که در پشت آن نیز پشم شیشه کار شده است .

سقف کاذب چوبی

سقف کاذب چوبی به  دو قسمت اصلی و فرعی تقسیم می شود که درقسمت اصلی آن چوب و قسمت فرعی آن فلز بعنوان زیر کار بکار گرفته می شود .

و نوع تلفیقی آن که با استفاده از کناف یا گچکاری و قطعات چوبی به صورت منظم یا منظم اجرا می گردد